Program výuky sjezdového lyžování v LŠ:

Vždy existuje řada důvodů pro vznik nového programu výuky sjezdového lyžování. Naším důvodem je potřeba a zájem, projevený naší členskou základnou o progresivní výuku, která je v souladu s vývojem lyžařské technologie a technikou lyžování spolu se sportovní praxí, která vychází z příčiny - účinku a vzájemného vztahu - relace. Technika výuky sjíždění a zatáčení je v současnosti charakterizována přímočarostí a jednoduchostí. Náš výukový postup staví na objektivní analýze stop zanechaných lyžemi ve sněhu. Námi prezentovaný výukový program navazuje na přirozené pohyby lidské chůze, která je charakterizována koordinací horních a dolních končetin do kříže.

Kráčíme do oblouku:

Základní výukový model pro zatáčení je seřazen do tří tématických celků:

• budování základních sjezdových dovedností
  • vytváření speciálních lyžařských pocitů
  • aktualizace těla vnímání jeho rozměru, tvaru

Lyžařský oblouk budujeme na základě pohybových akcí a z nich plynoucích efektů, krok - zahranění - tlak. Vycházíme z faktu, že vše podstatné provede lyžař před obloukem.

Naši učitelé, instruktoři, cvičitelé neučí jednotlivé oblouky ale zatáčení na lyžích a to buď smykové nebo řezané, podle žákových dispozicí a výzbroje. Řídí se poznáním, že lyže jsou metodou. Náš výukový program neatomizuje výuku dříve oblíbenými a žádanými metodickými řadami. Zkrácení lyží znamená i zkrácení verbálního projevu učitele. Učitel musí hodně znát, ale nesmí moc dlouze mluvit a musí být schopen precizně požadovaně předvádět a mít velkou zásobu navozujících cvičení. Protože pracuje s populací v plné šíři a rozdílného přání, žádáme od něho dobré zvládnutí různých technik zatáčení neboť jenom takto připravený může stát k službám lyžařské veřejnosti.

Náš výukový program se zbavil mýtů:

• jednotného vše objímajícího programu výuky
  • vertikální pohyb jako požadavek odlehčení pro zahájení oblouku
  • pohyb kolena dopředu dolu, které je z aspektu zdraví škodlivé
  • neutrální postoj při zatáčení
  • dominantní zatížení vnější lyže přenosem hmotnosti

Výukový program vznikl na základě poznatků z literatury a osobního kontaktu s vedoucími osobnostmi lyžařského světa, kteří pochopili vývojové trendy a relace mezi lyžemi - technikou - výukou.

Převzato z http://www.csls.cz

Na stránkách Svazu lyžařů České republiky:

Je uveden Metodický dopis č. 5 o výzbroji. Autorem je Doc. PaedDr. Jan Štumbauer, CSc. Text je doplněn obrázky, což bohužel zvětšuje jeho datovou velikost nad únosnou mez. Předkládám text bez obrázků, úplný materiál je na adrese Svazu lyžařů ČR.